Tomografia komputerowa

Badania tomograficzne naszych pacjentów pozwola znacznie rozszerzyć możliwości diagnostyczne oraz przyspieszyć postępowanie operacyjne w przypadkach w których czas ma największe znaczenie. Należą do nich między innymi porażenia, niedowłady, urazy czaszki czy kręgosłupa.

Badanie tomograficzne bardzo przydatne jest w postawieniu odpowiedniej diagnozy, zwłaszcza w schorzeniach neurologicznych – np. podczas występowania niereagującej na leczenie padaczki możemy wykonać badanie TK czaszki. Podczas bolesności kręgosłupa lub niedowładów kończyn, wykonując badanie TK odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa, jesteśmy w stanie uwidocznić wypadnięte dyski, przepukliny oraz występowanie nowotworów. W sytuacji zmian ciężkich do zobrazowania w badaniu RTG istnieje możliwość wykonania badania TK klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Badanie TK znajduje również swoje zastosowanie w ortopedii oraz traumatologii.

Jak przygotować pacjenta do badania tomograficznego:
Pacjent musi być co najmniej 8h bez jedzenia. Pić może do 2h przed badaniem. Zalecane jest wykonanie badań krwi (morfologia + biochemia – w tym bardzo istotna jest kreatynina).
W przypadku zwierząt chorujących na choroby serca lub starszych pacjentów, wskazana jest wcześniej konsultacja kardiologiczna w celu zakwalifikowania pacjenta do badania.
Na badanie w naszej klinice obowiązuje skierowanie od lekarza prowadzącego, a badanie jest umawiane telefonicznie na dany dzień i godzinę.

Badania TK wykonujemy codziennie po wcześniejszym umówieniu.